Strefy bezpieczeństwa

Strefy bezpieczeństwa inaczej nazywane wirtualnym ogrodzeniem lub GEO ogrodzeniem jest doskonałym sposobem na to, aby bez zbędnych pytań zadawanych często przez telefon, dowiedzieć się, czy dziecko dotarło w dane miejsce lub już je opuściło. To rozwiązanie z powodzeniem do tej pory stosowane było w najróżniejszych branżach związanych z handlem czy motoryzacją. Wraz z rozwojem technologii idea wirtualnego ogrodzenia rozrosła się i z powodzeniem zaczęła być wykorzystywana także w innych dziedzinach życia — między innymi tych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom, seniorom, czy zwierzętom. Okazała się ona doskonałym sposobem i ułatwieniem w kwestii zdalnej opieki nad tymi, o których komfort w szczególności pragniemy zadbać.

Strefy bezpieczeństwa zegarka gps dla dzieci Locon GJD.06
Źródło: bezpiecznarodzina.pl

Czym są strefy bezpieczeństwa?

Strefy bezpieczeństwa, chociaż oczywiście też opierają się o lokalizację GPS, wymagają bardziej  zaawansowanego oprogramowania. To właśnie ono zapewnia nam bezcenną wiedzę dotyczącą tego, gdzie przebywa nasze dziecko i to dzięki niemu możemy być spokojni, ponieważ za każdym razem, kiedy kilkulatek pojawi się w określonej lokalizacji lub kiedy ją opuści, błyskawicznie się o tym dowiemy dzięki powiadomieniom na nasz telefon komórkowy

Strefy bezpieczeństwa lub inaczej mówiąc wirtualne ogrodzenie, pozwala rodzicom wyznaczyć bezpieczne miejsca, w których najczęściej przebywa ich dziecko. Może to być dom, szkoła, basen, plac zabaw, czy dom dziadków. W momencie opuszczenia lub pojawienia się kilkulatka w danej lokalizacji opiekun natychmiast zostanie o tym fakcie powiadomiony alertem w aplikacji. Jest to znakomity sposób na dyskretną kontrolę i uniknięcie wielu zmartwień związanych z wyjściem dziecka do szkoły, powrotem do domu, czy opuszczeniem placu zabaw. Nasza pociecha ma poczucie swobody, a my nie musimy stale do niej dzwonić z pytaniami, gdzie jest, co robi i kiedy wróci. 

Dlaczego warto wyznaczać strefy bezpieczeństwa?

Troska o bezpieczeństwo dziecka to rzecz całkowicie normalna i naturalna. Funkcja ustawiania stref bezpieczeństwa została stworzona po to, by ułatwić rodzicom sprawowanie opieki nad kilkulatkiem i móc dyskretnie nadzorować jego zachowanie. Wyznaczając tego rodzaju geo ogrodzenie, zawsze dowiesz się, czy Twoja pociecha bezpiecznie dotarła do szkoły lub wróciła po lekcjach do domu. Bez konieczności dzwonienia przekonasz się, czy jest już na placu zabaw z przyjaciółmi, dojechała z klasą do celu szkolnej wycieczki, lub po skończonym obiedzie wyszła od dziadków. Jesteś w stanie też kontrolować obszar zabaw i dbać o to, aby dziecko zbyt nie oddalało się od domu, a jeśli to zrobi, zdążysz w porę zareagować, chociażby dzwoniąc na smartwatch. Jedynym warunkiem jest precyzyjne ustawienie stref (co nie stanowi problemu, bo oprócz zaznaczania miejsc na mapie, można również wpisać adres danej lokalizacji) i oczywiście konieczność noszenia zegarka GPS przez dziecko. 

Strefy bezpieczeństwa zegarka gps dla dziecka Ronenberg RG13
Źródło: ronenberg-smart.com

Czy wirtualne ogrodzenie ogranicza wolność dziecka?

Absolutnie nie! Informację o tym, które miejsca rodzic oznaczył jako indywidualne strefy bezpieczeństwa, znane są tylko opiekunom korzystającym z aplikacji. Dziecko nie otrzymuje na zegarek żadnych powiadomień związanych z tym, że weszło do danej strefy, czy ją opuściło — nie czuje więc ograniczeń. Wie natomiast, że kiedy ma przy sobie smartwatch, zawsze jest pod opieką dorosłych i w każdej chwili może liczyć na pomoc rodziców.