Obsługa lokalizatora dla dziecka z GPS. Krok po kroku

Świetnie – zdecydowałeś się na zakup lokalizatora GPS dla dziecka i chcesz zacząć korzystać ze wszystkich jego opcji! Nie wiesz od czego zacząć? Nic prostszego! Podpowiemy Ci jak krok po kroku aktywować i rozpocząć przygodę z nowym urządzeniem.

Lokalizator dla dziecka w kolorze białym leżący na białym smartfonie
Budowa lokalizatora dla dziecka z GPS wraz ze smartfonem

Przygotuj kartę SIM

Lokalizatory GPS są kompatybilne z kartami Micro SIM lub Nano SIM, większości głównych operatorów komórkowych w Polsce. Aby urządzenie działało poprawnie, zaleca się co najmniej 100 MB miesięcznego limitu danych. Aby używać karty SIM musisz dezaktywować kod PIN karty.  Aby usunąć zabezpieczenie, włóż kartę do smartfona i ustawieniach telefonu wybierz opcję „Usuń blokadę karty SIM”. 

Aktywacja

Po zainstalowaniu karty SIM aktywuj zegarek, wykonując następujące czynności:

  • Upewnij się, że zegarek jest w pełni naładowany lub podłączony do ładowarki. Jeśli zegarek był wcześniej rozładowany, ładowanie może zająć do 15 minut, zanim będzie można go włączyć.
  • Pierwsze dodanie lokalizatora do usługi należy wykonać na zewnątrz budynku.
  • Pobierz i zainstaluj wybraną aplikację dla rodziców (np. aplikacja bezpieczna rodzina od firmy locon).
  • Utwórz konto użytkownika – podczas tworzenia konta opiekuna pamiętaj, aby użyć własnego numeru telefonu (nie numeru telefonu zegarka).
  • Po utworzeniu konta użytkownika aplikacja wyświetli monit o dodanie zegarka. Naciśnij „Dodaj urządzenie”, a następnie „Zeskanuj kod”. Przyznaj aplikacji uprawnienia dostępu do aparatu.
  • Naciśnij przycisk „Aktywacja” na swoim lokalizatorze. 
  • Po zeskanowaniu kodu aplikacja poprosi o wpisanie numeru telefonu do lokalizatora. Wprowadź numer telefonu karty SIM, której używasz w lokalizatorze.

Dodaj drugiego administratora

Dodanie drugiego administratora do lokalizatora jest szybkie. Po prostu wykonaj poniższe czynności, ale pamiętaj, że każdy administrator może usunąć innych. Dlatego upewnij się, że osoba, którą chcesz przypisać jako drugiego opiekuna, jest absolutnie godna zaufania!

Osoba, którą chcesz dodać jako drugiego administratora, musi pobrać i zainstalować tę samą aplikację. 

Po zainstalowaniu aplikacji i utworzeniu nowego konta użytkownika masz dwie możliwości:

  • możesz dodać kontakt wyznaczonego administratora ręcznie za pośrednictwem menu kontaktów w aplikacji, 
  • wyznaczeni administratorzy skanują QR-Code na ekranie lokalizatora. Po zeskanowaniu kodu pierwszy administrator musi potwierdzić prośbę o kontakt za pośrednictwem swojej aplikacji.

Gdy nowy użytkownik zostanie dodany jako kontakt, można mu przypisać uprawnienia administratora za pośrednictwem menu kontaktów w aplikacji. Po zakończeniu drugi administrator ma ten sam poziom dostępu, co pierwszy administrator.

Książka kontaktowa

Poza dwoma kontaktami alarmowymi, które są powiadamiane w przypadku naciśnięcia przycisku SOS, książka kontaktowa lokalizatora GPS może zawierać także zwykłe kontakty. Aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa tylko kontakty dodane do książki kontaktowej będą się mogły dodzwonić do użytkownika. Podobnie zasada zastosowana została w przypadku połączeń wychodzących – z urządzenia można zadzwonić jedynie na kontakty dodane przez opiekuna do książki kontaktowej.

Dzwonienie do dziecka, które posiada lokalizator GPS

Aby skontaktować się z dzieckiem należy wybrać numer telefonu, który jest podany na karcie SIM, a cały proces wygląda jak przy dzwonieniu na telefon. Dziecko odbiera połączenie na zegarku GPS przez naciśnięcie zielonej słuchawki na wyświetlaczu. Rozmowa jest prowadzona przez głośnik. Dzwonić do dziecka mogą osoby tylko zdefiniowane w książce telefonicznej i na odwrót.

Wysyłanie wiadomości za pomocą lokalizatora

Lokalizator może odbierać wiadomości SMS od zapisanych kontaktów. Dzięki funkcji wiadomości głosowe i emotikony mogą być wysyłane do rodziców, którzy pobrali aplikację. Czat ogranicza się do wymiany informacji między zegarkiem a aplikacją, dlatego niestety nie jest możliwe, aby dwa lokalizatory wysyłały ze sobą SMS-y. Z drugiej strony możliwe jest wykonywanie połączeń między dwoma urządzeniami, jeśli ich numery zostały zapisane na liście kontaktów w aplikacji opiekuna.

Nasłuch

Nasłuch to automatyczne odebranie połączenia przez urządzenie, bez wydawania dźwięku, co pozwala w dyskretny sposób sprawdzić co dzieje się wokół bliskiej osoby. Jeżeli chcesz skorzystać z funkcji na zasadzie nasłuchu zalecamy upewnienie się, że mikrofon został wyłączony. W aplikacji wybierz opcję „nasłuch” i poczekaj, aż urządzenie wywoła połączenie głosowe.

Strefy bezpieczeństwa

Strefy bezpieczeństwa to wybrane obszary na mapie, które monitorujesz pod kątem pojawienia lub braku obecności chronionych osób. W aplikacji określasz, jakie lokalizacje chcesz monitorować i nadajesz im odpowiednie nazwy.

Ustawianie alarmów

Możesz dodać wydarzenia w kalendarzu jako przypomnienia o zajęciach pozaszkolnych, spotkaniach lub po prostu jako budziki, o których urządzenie przypomni maluchowi. Aby ustawić przypomnienie, kliknij „Kalendarz” w aplikacji. Zwykle przypomnieniom będzie towarzyszył sygnał dźwiękowy na zegarku GPS. Jeśli urządzenie będzie w trybie szkolnym, pojawi się jako ciche powiadomienie. Możesz także ustawić wibracje w ustawieniach dźwięku zegarka.