Dzięki technologii nasze życie staje się łatwiejsze i bardziej wygodne. Jednak, wielu rodziców obawia się wpływu urządzeń, takich jak smartfony, które mogą mieć negatywny wpływ na dziecko. Maluchy coraz częściej mają własne urządzenie mobilne, ale czy zastanawiałeś się jakie konsekwencje w późniejszym wieku może to przynieść? Rozumiemy, że martwisz się o swoje dziecko i chcesz być z nim w stałym kontakcie, dlatego podpowiemy Ci jakie inne urządzenia mogą Ci w tym pomóc.
Telefon komórkowy – zagrożenie dla młodych umysłów
Smartfon i kilkuletnie dziecko to nie jest najlepsze połączenie. Dlaczego? Ponieważ urządzenia te ograniczają ich kreatywne umysły. Dzięki łatwemu dostępowi do niezliczonej ilości gier, szybciej się nudzą i nie potrafią już bawić się używając swojej wyobraźni, co jednocześnie spowalnia ich rozwój motoryczny i umysłowy. Po drugie, telefon komórkowy nie daje dzieciom czasu na zastanowienie się lub poznanie konsekwencji swoich działań. Wyobraź sobie malucha, który rozmawia na czacie i ktoś napisze mu coś przykrego lub obraźliwego. Nawet całkiem miłe dzieci spontanicznie zareagowałyby, odpisując to samo. Dzieje się tak, ponieważ dziecko nie ma możliwości zastanowienia się nad negatywnym wpływem swoich działań – ze smartfonem wszystko dzieje się szybko. Po trzecie, urządzenie to utrudnia im uczenie się, ponieważ odwraca jego uwagę stałymi przypomnieniami z gier lub mediów społecznościowych. Ostatni powód, ale najważniejszy, dla którego warto jak najpóźniej podarować maluchowi pierwszego smartfona – powoduje uzależnienie! Telefon komórkowy zagraża całemu rozwojowi dziecka, angażując go w tak wiele czynności, smartfon może stać się źródłem nałogu.
Telefon komórkowy jako gwarancja kontaktu z dzieckiem?
Większość rodziców decyduje się na zakup telefony komórkowego, żeby pozostać w stałym kontakcie z dzieckiem. Jak każdy inny gadżet, telefon komórkowy jest także narzędziem i może być używany do niewłaściwych celów. Dzieci mogą zobaczyć nieodpowiednie wiadomości, obrazy lub teksty udostępnione przez znajomych lub w grupie, a następnie przekazać je innym. Jak więc pozostać w kontakcie z maluchem, ale nie kupować mu smartfona? Na szczęście, są na to inne – bezpieczniejsze – sposoby.
Lokalizator dla dziecka jako alternatywa telefonu komórkowego
Nawet najbardziej uważnym rodzicomi czasem zdarzy się stracić pociechę z oczu. Na szczęście upilnowanie malucha staje się znacznie łatwiejsze dzięki urządzeniom lokalizującym GPS stworzonym specjalnie dla najmłodszych. Dzięki urządzeniu możesz znaleźć dokładną pozycję osoby, za pomocą specjalnej aplikacji na smartfona lub tablet. Niektóre modele oferują również geo-ogrodzenie, czyli strefy bezpieczeństwa, które w przypadku naruszenia natychmiast ostrzega rodzica lub opiekuna o potencjalnym problemie. Istnieją również urządzenia z łącznością komórkową – takie jak Xblitz Kids Watch GPS Find Me – dzięki któremu dzieci mogą wykonywać połączenia, wysyłać powiadomienia SOS na wyznaczony numer ze swojego smartwatcha, a także wysyłać i odbierać wiadomości.
Jakie lokalizatory dla dzieci są dostępne?
Na rynku dostępnych jest wiele modeli lokalizatorów dla dzieci. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że jeden typ jest lepszy od drugiego. Wybór zależy od kilku czynników, w tym wieku dziecka oraz jego niezależności. W końcu inną sytuacją jest pilnowanie malucha w parku, a całkowicie inną nadzór nad kochającym wolność nastolatkiem.
Lokalizatory GPS – breloczki, klipsy
Najlżejszą i najbardziej kompaktową opcją są breloczki i klipsy, które można nosić jako biżuterię lub przypiąć do plecaka, czy ubrania dziecka. Takie urządzenia można łatwo ukryć, a niektóre modele można zamocować tak, aby uniemożliwić ich usunięcie. Funkcjonalność miniaturowych lokalizatorów jest ograniczona – umożliwiają śledzenie lokalizacji dziecka, wyznaczanie bezpiecznych stref oraz mają wbudowany przycisk SOS. Nie pozwalają one jednak na wykonywanie i odbieranie połączeń.
Smartwatche z lokalizacją GPS
W przeciwieństwie do powyższych, smartwatche noszone są na nadgarstku dziecka i dlatego jest są bardziej precyzyjne – są zawsze tam, gdzie dziecko. Wyposażone są również w więcej funkcji, w tym połączenia (z wideo lub bez), SMS-y, liczenie kroków, gry edukacyjne, czujnik zdjęcia z ręki . Co jest ogromną zaletą, ponieważ sprawia, że gadżet jest ciekawszy dla dzieci. Kolejną istotną zaletą zegarka (w porównaniu z smartfonem) jest to, że Twoje dziecko nie przegapi Twojego telefonu nawet w hałaśliwym otoczeniu.
Śledzenie bezpieczeństwa dziecka jest łatwe
Jak widać, nie jest trudno uniknąć niepotrzebnego martwienia się, gdy dziecko jest poza zasięgiem wzroku, nawet bez kupowania mu telefonu komórkowego. Przy wielu dostępnych urządzeniach i aplikacjach do śledzenia lokalizacji najważniejszą rzeczą jest dokonanie dobrego wyboru w zależności od okoliczności i wyjaśnienie dziecku, że noszenie urządzenia lokalizującego pozwoli zapewnić mu swobodę, której tak bardzo pragną. A na telefon komórkowy, z pewnością przyjdzie odpowiedni czas – gdy podrosną i staną się bardziej świadome wielu zagrożeń.